2.05.2017 Rajd rowerowy z okazji Dnia Flagi

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachPoeta K.I. Gałczyński w „Pieśni o fladze” tak pisał:
„… biała jak śnieżna lawina, czerwona jak puchar wina,
biało-czerwona, biało-czerwona, hej  biało czerwona.”

Jak co roku 54 rowerzystów – słuchaczy Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mieszkańcy Tarnowskich Gór wyruszyli  rowerami z powiewającymi biało-czerwonymi chorągiewkami na 15 km trasę rajdu rowerowego z okazji Dnia Flagi.
Trasa wiodła od Parku Strzeleckiego,  dalej lasami nad Zalew Nakło-Chechło, gdzie po  chwili  odpoczynku  ruszyliśmy w drogę powrotną . Przejeżdżając przez główne arterie miasta – witani przez tarnogórzan – dotarliśmy na Rynek. Po hejnale z wieży Ratusza Miejskiego wspólnie z włodarzami miasta, harcerzami i chórem „Moniuszko” odśpiewaliśmy hymn narodowy, a harcerze wciągali na  maszty flagę narodową. Było uroczyście i pięknie.
A na koniec „Gryfny Kafyj” poczęstował nas pyszną kawą a dzieci ciepłą czekoladą.


Już w bitwie pod Grunwaldem wojska polskie walczyły pod sztandarami czerwonymi a litewskie pod białymi chorągwiami i przez wieki oba kolory połączono i były wiodącymi.  Pierwsza regulacja prawna dotycząca flagi została przyjęta 7 lutego 1831 roku w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego. 1 sierpnia 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy przyjął, że kolorami flagi będzie biało-czerwony i ustalił także, że będą to dwa podłużne równoległe pasy – na górze biały, a na dole czerwony.  W 2004 roku Sejm III RP ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Opublikowane: 8 maja 2017