4.12.2017 r. wykład Beaty Kiszel kustosz Muzeum w Tarnowskich Górach

Uniwersytet Trzeciego Wiku w Tarnowskich GórachŚw. Barbara w kulturze śląskiej

„Św. Barbara w kulturze śląskiej” to temat wykładu, rozmowy o sztuce i historii naszego miasta, który 4 grudnia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW wygłosiła kustosz tarnogórskiego Muzeum Beata Kiszel. Wykład, gawęda o świętej Barbarze patronce górników w dzień na Śląsku poświęcony tradycji górniczej z perspektywy konterfektu św. Barbary w kulturze śląskiej  był okazją do refleksji w ogóle o śląskiej kulturze, tradycji i etosie życia.
Wykładowczyni Beata Kiszel kustosz  Muzeum w Tarnowskich Górach znana jest słuchaczom UTW  jako autor wielu wystaw, w tym , między innymi, poświęconych zbiorom tarnogórskich kolekcjonerów, ekspozycji pt. „Rodziny tarnogórskie na przestrzeni wieków”, którą wyróżniono w konkursie wojewódzkim na najciekawsze wydarzenie muzealne roku. Za podejmowanie działań edukacyjno- popularyzatorskich w 2010 wyróżniona została Nagrodą Burmistrza w dziedzinie kultury. Jest in spe dyrektorem Muzeum.
Za sprawą wykładu kustosz Beaty Kiszel słuchacze poznali, bądź przypomnieli sobie wyjątkową historię świętej Barbary, patronki górników ale także hutników, rybaków i marynarzy, więźniów,  dobrej śmierci. Wyjątkowej, bo wpisanej w kulturę ślaską jako współpatronki archidiecezji katowickiej.
Wykład kustosz Beaty Kiszel, pozwolił słuchaczom poznać kolejną kartę historii naszego miasta związaną z jego górniczą przeszłością i co za tym idzie szczególną obecnością świętej Barbary w życiu mieszkańców grodu gwarków.
W 1747 roku zostało potwierdzone przez papieża Benedykta XIV istnienie w Tarnowskich Górach bractwa dla uprawiania czci świętej Barbary. Jego członkami byli górnicy.
Stała się święta Barbara z Nikodemii, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli Kościoła, patronką miasta Tarnowskie Góry. Z tego okresu pochodzi „Księga bractwa” przechowywana w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła; zresztą ciągle „aktywna” za sprawą kontynuatorów tego dziedzictwa.
Wykład w dużej części był jednak poświęcony obecności wizerunku świętej Barbary i jej kultu w sztuce. Wykładowczyni zwróciła uwagę na dzieła, które choć znane kryją dla  przeciętnego obserwatora wiele tajemnic. I tak słuchacze na nowo mogli odkrywać miejsca związane z kultem świętej, jak na przykład kaplicę jej poświęconą w tarnogórskim kościele farnym.
Wykład kustosz Beaty Kiszel prowokuje do refleksji, jak sztuka przekazuje i utrwala pewne wartości i czym współcześnie w świecie pełnym różnych możliwości ale także chaosu etyczno-moralnego jest świętość.
Być może odpowiedź na to nurtujące pytanie daje myśl zaczerpnięta z powieści Paula Coelho: „Święty to ten, kto żyje godnie. Wystarczy zrozumieć i stale pamiętać o tym, że jesteśmy tu nie bez powodu i mamy do spełnienia pewną powinność. Wtedy możemy się śmiać z naszych wielkich i małych cierpień i iść przed siebie bez lęku, ze świadomością, że każdy nasz krok ma sens.”

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 4 grudnia 2017