19.12.2017 Spotkanie z: państwem Beatą i Sebastianem Mendrokami, Krzysztofem Gwoździem i Michałem Sporoniem

Uniwersytet Trzeciego WiekuO szczęściu i…

Z natury swojej człowiek jest wiecznym odkrywcą i poszukiwaczem. To że świat zmieniający się w ostatnich dekadach przełomu wieków XX i XXI dyktuje szalone tempo życia jest już dla wszystkich oczywistością. W tym biegu- czasem nawet nie wiemy za czym i gdzie- pojawia się taki moment refleksji; refleksji, którą przynosi magiczny czas Adwentu i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Jest to może czas, w którym wszyscy stają się poszukiwaczami utraconego czasu. Czas ma wymiar magiczny- czas to życie, to szansa i jednocześnie nadzieja na spełnienie marzeń; właściwie to jest wyjątkowa okazja, by wykazać się przedsiębiorczością i wykorzystać aktywa, które dostajemy na początku swojej historii gratis- jakby w promocji. Jest więc okazja i trzeba z niej korzystać. No i trzeba odrobinę zaryzykować- nie wiemy bowiem jaka jest wobec nas ta oeconomia divina. Zarządzanie własnym życiem jest zadaniem wcale niełatwym ale przecież można go przeżyć odnosząc korzyści- być po prostu  człowiekiem spełnionym i szczęśliwym. I to jak osiągać najlepsze „efekty” swojej wyjątkowej lokaty jest tradycyjnie tematem ostatniego grudniowego wykładu-spotkania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z osobami ważnymi dla lokalnej i regionalnej kultury. Ta rozmowa o dobrym inwestowaniu w siebie, w swoje życie udane ma charakter świąteczny i jest rozmową z zaproszonymi gośćmi o szczęściu, rodzinie i tym wszystkim co przynoszą najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Święta, które szczególnie w Polsce mają tradycyjny i magiczny charakter.
Gośćmi tegorocznego spotkania byli państwo Beata i Sebastian Mendrokowie- małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, rodzice nastoletniej już córki oraz historyk, kustosz Muzeum w Tarnowskich Górach dr Krzysztof Gwóźdź a także współzałożyciel i wiceprezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku dr Michał Sporoń. Goście są reprezentantami średniego pokolenia i to pozwalało popatrzeć także czy pewne wartości na przekór twierdzeniom „teraz są inne czasy” przetrwały i czy wartości, o których mówi się, że stanowią fundament naszej polskiej kultury są także wyznacznikiem życia młodszych pokoleń.
Szczególnie ważnym dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku było, że zaproszenie przyjął ks. Sebastian Mendrok, proboszcz- administrator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tarnowskich Górach i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy placu Klasztornym w Bytomiu. Ksiądz Sebastian Mendrok podtrzymuje rodzinne tradycje; jego ojciec, już dziś emeryt, jest również pastorem. Także młodszy brat jest pastorem ewangelickim. Żona pastora pracuje zawodowo w urzędzie skarbowym.

Doktor Krzysztof Gwóźdź kustosz tarnogórskiego Muzeum- kierownik sekcji historycznej, to znawca historii ziemi tarnogórskiej, autor wielu publikacji naukowych a także członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, w którym pełni funkcję kasztelana i I wiceprezesa. Autor wielu publikacji i wystaw – jak np. ostatniej poświęconej historii śląskiej policji- można ją oglądać w Tarnogórskim Muzeum.
Doktor Michał Sporoń jest filologiem, pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, jest autorem publikacji naukowych poświęconych śląskiej kulturze i inicjatorem wielu wydarzeń społeczno- kulturalnych.
Poznanie, zwłaszcza państwa Mendroków było dla słuchaczy ciekawym doświadczeniem- choć bowiem żyjemy na Śląsku, gdzie ewangelicy egzystują  przyjaźnie obok katolików, wielu rzeczy o codziennym ich życiu nie wiemy. Stąd pytania o łączenie obowiązków w tak dla nas niecodziennej sytuacji, rolę żony osoby duchownej, relacje z innymi ludźmi i wiele jeszcze innych.
Okazuje się, że wszyscy goście cenią właściwie  te same wartości i tradycje wyniesione z domu związane nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia. Co ciekawe, wszyscy goście podkreślali wartość pracy i szacunek dla drugiego człowieka, które wynieśli z domu rodzinnego i które są imperatywem ich życia. Jak bardzo to wyznacza działania żartobliwie podkreślił dr Michał Sporoń, mówiąc o wyrzutach sumienia kiedy w dzień wolny zdarzy mu się pospać dłużej.
To kolejne wyjątkowe- chciałoby się powiedzieć rodzinne spotkanie- pozwoliło na kilka refleksji. Zapewne często sądzimy, że innym powodzi się lepiej, że mają więcej szczęścia- są przecież uśmiechnięci, zajęci tyloma sprawami wśród tylu ludzi. Rzadko chyba uświadamiamy sobie w tym momencie, że być może na nas także tak patrzą i sądzą – ten to ma szczęście. A przecież szczęście duże czy małe leży w każdym z nas.
Spotkanie z wyjątkowymi gośćmi- ks. Sebastianem Mendrokiem i jego żoną Beatą, dr. Krzysztofem Gwoździem i dr. Michałem Sporoniem pozostanie na długo w pamięci słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Można je podsumować refleksją – poradą wybitnego matematyka Alberta Einsteina: „Tam, gdzie jest wola, jest też sposób”- więc jeśli chcesz być szczęśliwy, znajdziesz sposób. I jak uczony stwierdzał: „Ciche i skromne życie przynosi więcej satysfakcji niż pogoń za sukcesem, połączona z nieustannym brakiem odpoczynku”.

Stanisława Szymczyk,
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 19 grudnia 2017