19 listopad 2018

„Wyprawa rowerowa jako miniaturka życia” to temat wykładu, rozmowy o odwadze, szukaniu siebie, uczeniu życia i odkrywaniu Boga, który 19 listopada dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW wygłosił ojciec Tomasz Maniura OMI.
Wykładowca, o. Tomasz Maniura OMI jest  Duszpasterzem Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i założycielem Duszpasterstwa Młodzieży Oblackiej NINIWA, którego siedzibą jest nieodległy Kokotek. Najbardziej jest znany jako  organizator  od 2007 r. i uczestnik corocznych wypraw rowerowych.
Niniwa Team ma już na swoim koncie  12 wielkich wypraw, był już w 53 krajach i w ilości kilometrów przejechano już Ziemię dookoła. I jak zdradził słuchaczom UTW o. Maniura OMI z tych 12 wypraw są 23 małżeństwa, a jedno z nich było zawarte na Syberii w Wierszynie, gdzie żyją Polacy, potomkowie osadników z początku XX wieku. To tam, 130 kilometrów od Irkucka biskup Cyryl udzielił ślubu parze uczestników Niniwa Team w czasie wyprawy w 2013 roku.
Każda zresztą wyprawa Niniwa Team to wielka przygoda życia, to wielka nauka życia, ludzi, świata i wiary. Dwanaście wypraw, przejechanie każdego dnia wyprawy co najmniej 150 kilometrów to sprawdzian kondycji fizycznej i psychicznej; to, jak o. Maniura OMI  podkreślał, trud poznawania samego siebie w warunkach ekstremalnych.
Dwanaście wypraw to 500 noclegów, to poznawanie ludzi różnej kultury i tradycji i odkrywanie więzi międzyludzkich, umiejętności dialogu bez względu na możliwości werbalnego komunikowania się czyli po prostu znajomości języków.
Wykładowca, doskonały gawędziarz, swoją opowieść o niezwykłej demonstracji wiary i patriotyzmu ilustrował fragmentami filmowych zapisów wypraw. Szczególnie ważny w tym wydarzeniu wydaje się być sposób na pokazanie nas jako Polaków; być może, że ta ogromna flaga biało- czerwona wieziona dumnie na wędce o długości 7 metrów jest symbolem wielkiej siły wiary w sensie religijnym ale także narodowym.
Zresztą tak to rozumieli wszyscy słuchacze spotkania z O. Maniurą OMI, zadając pytania o sens wypraw Niniwa Team, o relacje między uczestnikami, o kolejne plany i oczywiście o publikacje dokumentujące te wyprawy.
Trzeba powiedzieć, że każda z wypraw ma swoją dokumentację, filmową i książkową; a autorem i współautorem tych książek jest o. Maniura OMI.
Oczywiście wśród pytań znalazło się i takie o wiek uczestników i ocenienie możliwości na przykład słuchaczy wykładu. No i okazuje się , że najstarszy uczestnik jubileuszowej 10. wyprawy Niniwa Team, Leon Hapeta z Rudy Śląskie w czasie wyprawy  miał 73 lata!
Za sprawą wykładu czy raczej gawędy o. Tomasza Maniury OMI słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku poznali historię niezwykłych pielgrzymek, symbolizujących w znaczeniu ogólnym trudy poszukiwania tego co ważne i co  pozwala poznać niepoznawalne.
„Hardkołowe” wyznanie wiary jest na pewno wielkim wysiłkiem fizycznym ale mieć siłę i wolę wiary w świecie współczesnym jest także wcale niełatwe.
Wykład ojca Tomasza Maniury OMI prowokuje do refleksji, jak we współczesnym świecie postrzegana jest wiara, jaki jest jej obraz.
Być może odpowiedź na to nurtujące pytanie daje myśl Benedykta XVI z książki „Duch liturgii”: „«Obraz Boga» nie jest w człowieku czymś, co można sfotografować lub dojrzeć okiem kamery. Oczywiście obraz ten da się zobaczyć, ale jedynie dzięki nowemu spojrzeniu wiary. Można go zobaczyć tak, jak można dostrzec w człowieku dobroć, uczciwość, wewnętrzną prawdę, pokorę, miłość – wszystko to, co upodabnia do Boga.”

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 19 listopada 2018