18 marca 2019

Wizyta Teatru Ludowego „Tradycja” ze spektaklem”Folwark zwierzęcy”

Teatr powstał w 1994 roku, jako Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej Gminy Alwernia. Na początku zajmował się odtwarzaniem obrzędów i zwyczajów ludowych, później coraz częściej klasycznym teatrem – przedstawienia dramatyczne i komedie, np.”Zemsta” A. Fredry, „Chłopcy” S. Grochowiaka, „Ożenek” N. Gogola i wg współczesnych scenariuszy. Prawie co roku premiera.

Posiada wiele wartościowych nagród i wyróżnień na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach, w tym Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego (2007 r.) i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011 r.), otrzymane na Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie. Teatr otrzymał Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, Nagrodę Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika oraz Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stały zespół teatru liczy blisko trzydzieści osób.

W Tarnowskich Górach artyści wystąpili w sztuce „Folwark zwierzęcy”.  Treści zawarte w powieści Orwella pokazali  w bardzo d0wcipny sposób , w sposób mistrzowski odgrywając swoje role . Spektakl ten odebraliśmy jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem totalitaryzmu i jako naukę o ludzkich słabościach do rządzenie innymi oraz do korzyści materialnych z tym powiązanymi.

 

Opublikowane: 20 marca 2019