26 marca 2019

Nagroda Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry dla Henryki Borkowskiej – Szmatloch za działalność w zakresie upowszechniania kultury regionalnej

Henia Borkowska – Szmatloch oraz Justyna Kędzia, Karolina Gołofit, Edyta Kowalska  to laureatki Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2018. Uroczysta gala, podczas której nagrodzone panie odebrały z rąk burmistrza Arkadiusza Czecha wyróżnienia, odbyła się 26 marca w Tarnogórskim Centrum Kultury.

O nagrodę dla Heni wnioskowało nasze stowarzyszenie  . Henia jest pomysłodawcą, autorką scenariuszy, reżyserem, aktorką  i  organizatorem wielu ciekawych projektów teatralnych realizowanych przez zespół teatralny  UTW.  W 2012 roku były „Wyszkubki, czyli jak downi na Ślonsku się żyło”, w 2014 – widowisko „Noc Świętojańska”, które  odbyło się na Żabich Stawach, w 2015 roku   „Skok przez skórę”, który przypomina górnicze tradycje inicjacyjne.  Widowisko prezentowane było m.in.  podczas tarnogórskich spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży. Następny spektakl – „Ławeczka pod familokiem” – wystawiony został dotychczas 17 razy, w tym w rodzimych Tarnowskich Górach, w Koszęcinie, w Piekarach Śląskich, w Bytomiu, ale także w Oświęcimiu i najdalej – w Warszawie. Wymienione spektakle otrzymywały główne nagrody  na Juwenaliach III Wieku w Warszawie  , Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Oświęcimiu.

Gratulujemy !!!!

Opublikowane: 27 marca 2019