6 września 2019

Narodowe czytanie 2019 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Tradycyjnie już wspólnie z Centrum Kultury Śląskiej  przystąpiliśmy do 8 edycji  NARODOWEGO CZYTANIA. Podczas tegorocznej  odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  następujące Nowele polskie:
  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

” Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wspólnie z naszymi słuchaczami – Heleną Domańską, Teresą Majzner, Henryką i Andrzejem Żurek- fragmenty nowel czytali :  wicestarosta Sebastian Nowak, członek Zarządu Stanisław Torbus, dyrektor CKŚ Stanisław Zając, Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec, uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim

Wyboru fragmentów nowel zaprezentowanych podczas spotkania dokonała Stanisława Szymczyk  a Narodowe czytanie poprowadził Michał Sporoń – viceprezes stowarzyszenia .

Zdjęcia : Michał Kampa

Opracowała: Magdalena Latacz

Opublikowane: 10 września 2019