02.10.2017r. Wykład inaugurujący 11 rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachInauguracja 11 roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku- Tarnogórskiego Stowarzyszenia-UTW otwiera nową dekadę działalności tej szczególnej uczelni, dowodząc, że tarnogórscy seniorzy to ludzie podążający za aktualnymi trendami życia.
Żyjąc w społeczeństwie opartym na wiedzy i informacji słuchacze UTW mają świadomość konieczności aktualizacji swojej wiedzy i umiejętności, a może przede wszystkim mają czas na realizację swoich pasji i marzeń. Współczesny senior jest aktywny, a jak dowodzą badania naukowe, aktywność zatrzymuje procesy starzenia.
Kilkusetosobowa społeczność tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przypomina prawdę jednego ze starożytnych twórców teatru, Ajschylosa: „Nikt nie jest tak stary, aby nie mógł się jeszcze czegoś nauczyć.” i potwierdza retoryczne zapytanie rzymskiego filozofa Cycerona: „Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć? ”.
Tarnogórzanie są więc w awangardzie aktywnych współczesnych ludzi, odpowiadających wyzwaniom dynamicznie rozwijającego się świata.
Cenią to co tworzy ich miejsca życia, małej ojczyzny, i poznają problemy, które przynosi rozwój technologiczny, globalizacja czy przeobrażenia społeczne i ekonomiczne.
Żeby zrozumieć świat trzeba znać historię swojej małej ojczyzny i swoje korzenie- stąd jednym z ważniejszych projektów UTW jest odkrywanie historii swojego miasta i regionu.
Inauguracyjny wykład przypominał więc bardzo  ważne dla miasta gwarków wydarzenia związane z  dziejami tarnogórskich ewangelików i tarnogórskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Wykład poświęcony kulturotwórczej roli kościoła ewangelickiego w Tarnowskich Górach i jubileuszowi 275-lecia tarnogórskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej” był okazją do przypomnienia wkładu do powstania i rozwoju naszego miasta właśnie tej ewangelickiej wspólnoty religijnej.
Tarnogórska parafia ewangelicko- augsburska należy do najstarszych na Śląsku i choć jej wspólnota wiernych jest współcześnie stosunkowo nieliczna to jednak pozostaje ważnym elementem miasta i oddziałuje na jego kulturę.
Wykład inauguracyjny: „Kulturotwórcza rola kościoła ewangelickiego w Tarnowskich Górach. Jubileusz 275- lecia tarnogórskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej” wygłosili: ks. Sebastian Mendrok- proboszcz-administrator Parafii Ewangelickiej w Tarnowskich Górach, dr Krzysztof Gwóźdź- kustosz Muzeum Tarnogórskiego oraz mgr Marek Panuś- historyk.
Ksiądz Sebastian Mendrok proboszcz tarnogórskiej parafii od 2012 roku pełni tę funkcję także w parafii ewangelicko-augsburskiej przy placu Klasztornym w Bytomiu. Ksiądz Sebastian Mendrok, który w naszym mieście dał się już poznać z wielu działań, podtrzymuje rodzinne tradycje. Jego ojciec, już dziś emeryt, jest również pastorem.
Doktor Krzysztof Gwóźdź to znawca historii ziemi tarnogórskiej, autor wielu publikacji naukowych a także członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, w którym pełni funkcję kasztelana i I wiceprezesa.
Marek Panuś jest historykiem i zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej. Współpracuje z instytucjami kultury, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi. Jest autorem książki: „Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742–1945”.
Wykład ze względu na ramy czasowe mógł zaledwie naszkicować tak bogatą i ciekawą historię luteran i tarnogórskich ewangelików, prowokując jednakże do zainteresowania się nią , zwłaszcza, że urokliwy kościół ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela stał się już ważnym miejscem na kulturalnej mapie Tarnowskich Gór; tu odbywają się już od wielu lat „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej”.
Podsumowaniem wykładu inaugurującego 11 rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku może być refleksja, myśl Karola Modzelewskiego: „Każdy sposób myślenia o przeszłości wiąże się z jakimś sposobem wartościowania i rozumienia współczesnego świata. Rozbieżność sądów wartościujących, choćby w postaci odmiennych ocen ważności, jest zawsze obecna w sporach o interpretację procesów historycznych. Dlatego spory te nie są do końca rozstrzygalne.”


Stanisława Szymczyk – sekretarz TS- UTW

Opublikowane: 2 października 2017